2930

Principala » 2014 » Septembrie » 29 » Vointa Ion Creanga 3-3 Speranta Raucesti
09:40:47
Vointa Ion Creanga 3-3 Speranta Raucesti

Unul din cele mai importane derby-uri ale campionatului judetean de fotbal s-a disputat Duminica 28 Septembrie intre echipele ce ocupa primele 2 trepte ale podiumului inaintea acestei etape : Vointa Ion Creanga si Speranta Raucesti.

Venind dupa victoria zdrobitoare cu 12-0 in fata celor de la LPS din etapa trecuta,jucatorii Sperantei au intrat montati si in acest meci sa castige toate cele 3 puncte.Prima repriza a fost o lectie de tactica si disciplina in teren,Strujan a deschis scorul ,dupa care centralul Arusoaiei a prevestit dezastrul ce urma sa aiba loc in a doua jumatate a meciului:penalty si cartonas galben pentru portarul nostru .

Vazandu-se egalati,elevii lui Dascalescu nu au oprit motoarele,ba din potriva,au reusit sa mai inscrie inca de 2 ori pana la pauza prin Afloare si Zavate,stabilind scorul de 3-1 la pauza,un scor ce ar fi trebuit sa aduca liniste pentru repriza secunda.

In minutul 65,portarul nostru a declansat haosul: o iesire imprudenta la un adversar i-a adus cel de-al doilea galben,implicit o noua lovitura de la 11 metri pentru gazde,care nu au ratat ocazia de a se apropia la un singur gol.

Avand in vedere circumstantele in care decurgea aceasta partida,in ciuda tacticei defensive adoptata pentru finalul meciului,gazdele au reusit egalarea  in minutul 75,printr-o lovitura libera de la 20 de metri de poarta ce a reusit sa il invinga pe portarul Popa.

Meciul s-a incheiat 3-3 ,avand in vedere ca am scos un punct pe terenul uneia dintre contracandidatele la primul loc se poate spune ca e un rezultat bun,insa dupa cum a decurs meciul se poate considera un semiesec si o pierdere de 2 puncte ce se pot dovedi pretioase la finalul campionatului.