27282930

Principala » 2009 » Aprilie » 4 » Vointele din Pîngărati si Ion Creangă au fost eliminate
18:20:51
Vointele din Pîngărati si Ion Creangă au fost eliminate

• este vorba despre prima etapă a fazei judetene din Cupa României, unde Vointa Ion Creangă a pierdut cu 5-3 la Simionesti, iar Pîngărati s-a înclinat la penalty-uri, în fata celor de la Vulturul Zănesti •

Cupa României este deseori o competitie a surprizelor, reputatie confirmată miercuri, cînd s-a consumat o primă fază a întrecerii patronate de Federatia Română de Fotbal. Deocamdată au fost angrenate doar echipele de Liga a IV-a, iar miercuri, 1 aprilie, s-a disputat si în Neamt prima etapă a fazei pe judet, în care au fost angrenate toate cele 16 formatii din campionatul organizat de Asociatia Judeteană de Fotbal. Deja s-au înregistrat primele victime deoarece echipele care se luptă pentru accederea la barajul de promovare în Liga a III-a, Vointa Ion Creangă si Vointa Pîngărati, au fost eliminate din primul tur. Unul dintre cele mai frumoase meciuri din această fază s-a consumat la Simionesti, unde echipa din localitate, Olimpic a dispus aproape incredibil, cu 5-3, de Vointa Ion Creangă, o specialistă a acestei faze a competitiei deoarece, în ultimii doi ani, ea a iesit învingătoare. Iar miercuri a pornit ca favorită în fata unei echipe ce a acumulat doar patru victorii în acest sezon dar ratările i-au îngropat pe cei din Ion Creangă. Cînd acestia au deschis scorul încă din primul minut, se părea că va fi o avalansă de goluri la poarta celor de la Olimpic Simionesti dar în schimb a fost o avalansă de ratări. Olimpic a revenit în joc datorită fostelor glorii ale Laminorului, Iosif Susanu si Gabriel Tapu. Ca în vremurile bune, Susanu, antrenor-jucător la Simionesti, l-a servit pe Tapu cu o centrare perfectă, pe care acesta a reluat-o cu capul, direct în plasa portii adverse. Partida a fost ca un joc de-a soarecele si pisica deoarece cînd egala Simionestiul, Vointa Ion Creangă mai marca un gol. Însă, în repriza a doua, la 3-3, Ion Creangă a ratat un penalty, moment ce le-a dat aripi gazdelor care au preluat în premieră conducerea pe tabelă, pentru ca Tapu să încheie conturile în minutul 77. Bineînteles că Vointa a asediat careul advers însă favoritii de miercuri nu au făcut altceva decît să se întreacă în ratări. Si cei de la Pîngărati au iesit cu capul jos din disputa cu Vulturul Zănesti, un meci deosebit de disputat. După prelungiri scorul a fost 4-4, iar lovitura de teatru a venit la penalty-uri, unde Zănestiul s-a impus cu 3-1.
Categorie: Stiri | Vizualizari: 680 | Adaugat de: milanez | Raging: 0.0/0