2930

Principala » 2009 » Iunie » 20 » Vointa Pinagarati, a doua ratare consecutiva la baraj
14:04:29
Vointa Pinagarati, a doua ratare consecutiva la baraj
Vointa Pingarati a ratat sansa de a deveni a patra echipa a judetului Neamt in Divizia C la fotbal, astazi (n.r. - 17 iunie 2009), in urma meciului de baraj jucat in compania formatiei ASO Miercurea Nirajului, campioana judetului Mures. Astfel, tot Ceahlaul II Piatra Neamt, Cetatea Tirgu Neamt si Laminorul Roman ramin reprezentantele judetului in Liga a III-a, sezonul 2009-2010.

Vointa a pierdut cu 1-3 (1-2) meciul de baraj in dauna muresenilor, partida care a avut loc in judetul Harghita, la Odorheiu Secuiesc. Singurul gol al nemtenilor a fost inscris de Robert Grigorita, atacantul marcind pentru 1-0, in minutul 17, insa la pauza au condus muresenii. „Ne pare rau ca am ratat promovarea, dar asta este. Mergem mai departe“, au fost primele cunvinte ale antrenorului-jucator Lucian Cozma, dupa terminarea jocului.

Vointa Pingarati se afla la a doua ratare a promovarii in Liga a III-a la rind, dupa ce in 2008, la Pascani a pierdut meciul cu FC Moinesti, scor 1-4, dupa prelungiri. Pe atunci, la cirma Vointei era Florin Axinia, iar la Moinesti juca Florin Anton, actual antrenor-jucator la Pingarati.

Ultima campioana a Neamtului care a promopvat in Liga a III-a dupa ce a cistigat campionatul judetean se numeste Cetatea Tirgu Neamt, in 2007. Echipa antrenata pe atunci de Ion Agafitei a cistigat barajul disputat la Bacau cu Energia Vulturu Focsani, scor 2-0. Au inscris pentru Cetatea in meciul din 16 iunie 2007 jucatorii Croitoru ('4) si Ursache ('60).

Categorie: Stiri | Vizualizari: 692 | Adaugat de: milanez | Raging: 0.0/0